Впровадження пілотного проекту «Живи органічно!» на базі ДНЗ ясла-садок № 106 у м. Львові

Впровадження пілотного проекту «Живи органічно!» на базі ДНЗ ясла-садок № 106 у м. Львові

ЛМГО «Екотерра» у 2020 році розпочала впровадження пілотного проєкт: «Живи органічно!», який здійснюється за фінансової підтримки Фундації Ашан для Молоді, під егідою Фундації Франції. Проєкт реалізовується на базі закладу дошкільної освіти (ясла-садок) компенсуючого типу №106 міста Львова. Ясла-садок має окремі спеціалізовані групи для дітей з вадами зору та інклюзивні групи.

З урахуванням того, що корисні звички щодо здорового харчування, зокрема вживання великої кількості овочів, фруктів, ягід, закладаються в ранньому дитячому віці, ми вирішили показати на практиці дітям  садочка як виростити овочі, пряно смакові та ягідні культури за органічною технологією.

Інноваційність пілотного проєкту полягає у залученні дітей до процесу вирощування овочевих культур, спостереження за процесом проростанням насіння та висадкою розсади у теплицю. Розвиток дрібної моторики рук під час виконання спільних завдань. Заохочення дітей до спостереження за життям різних корисних комах та істот, зокрема за життям вермиферми (каліфорнійського хробака). Набуття досвіду з раціонального поводження з відходами та отримання базових знань про довкілля та його захист.

На території садочку встановлено теплицю та облаштовано вермиферму з каліфорнійським хробаком для компостування органічних відходів з їдальні садочку та подальшого виробництва добрива для функціонування теплиці, а також навчання дітей основ компостування та сортування сміття у побуті.

Для облаштування вермиферми було замовлено і виготовлено спеціальний вермиконтейнер з переробленої деревини особливої конфігурації, який:

– забезпечує добру аерацію розміщеного субстрату;

– має доступ до нижніх шарів вермикомпосту де знаходиться вже готовий біогумус;

– має привабливий зовнішній вигляд (у зв’язку з розміщенням на території дитячого садочку).

Приємним є те, що до реалізації даного проекту долучились небайдужі організації. Зокрема весь насіннєвий матеріал надала компанія Енза Заден Україна. Тепер наші дітки, під час практичних занять, використовують органічне насіння овочевих та пряносмакових культур. Компанія ТД БТУ-центр надали необхідні біологічні препарати для догляду та забезпеченню врожайності культур.

ТзОВ «Магнат агро імідж» надали чудові контейнери-теплички для розсади.

З урахування облаштування теплиці ДП «Ефорт-Гарант-21» додатково встановлено камеру відео-спостереження на території садочку

Вермикомпостування є одним із засобів раціонального поводження з органічними відходами та підвищення родючості ґрунтів. Використання біогумусу з вермикомпосту підвищує врожайність овочевих культур у теплиці в середньому на 30-35%. В процесі вермикомпостування насіння бур’янів проходять через організм хробака і втрачають свою схожість. Крім цього у вермикомпості в порівнянні з гноєм знижується вміст кишкової палички та інших патогенних мікробів.

Цікавим фактом є те, що в Об’єднаних Арабських Еміратах вермикомпост використовується для створення штучних ґрунтів на пісках. За умови штучного зрошення ця технологія дає можливість отримувати до трьох і більше врожаїв на рік.

Технологія вермикомпостування може широко використовуватись дошкільними навчальними закладами. Практично кожен садочок має велику кількість зеленої біомаси та приблизно 4500 літрів органічних відходів з їдалень за рік. Така технологія дає можливість зменшити кількість вивезеного сміття та викидів СО2, оздоровити ґрунт та отримати якісне добриво для підживлення квітників на території садочку, навчити раціональному поводженню з відходами дітей, персонал садочку, та батьків.