Бомба сповільненої дії

Бомба сповільненої дії

Ще й досі ті бомби знаходять у різних місцях, які лежать з часів Великої Вітчизняної війни. Вони ще раз нагадують людям про ті суворі часи. Але мова піде не про справжні бомби, а про ті заборонені і непридатні пестициди, які були завезені в 70-80-і роки, не використані та заховані, закопані або взагалі кинуті напризволяще. Якщо про звичайні боєприпаси люди мають уяву і розуміють, що вони несуть в собі смертельну небезпеку, то розкопані в такий спосіб пестициди ні про що не говорять людині. Хіба що при попаданні у питну воду, як це сталося декілька років тому у селі Кулява Жовківського району, коли частина села залишилася без питної води. Тому всі, хто використовує і зберігає пестициди, мають нести відповідальність та дотримуватись існуючого законодавства.

За даними інвентаризації 2002 року у Львівській області нараховується 759,6 тонн заборонених і непридатних пестицидів, тоді як у 1997 році їх нараховувалось 428,4 тонни. Мабуть виникне у читачів питання – за рахунок чого збільшилась ця кількість? Збільшується вона за рахунок виявлення нових несанкціонованих, незареєстрованих місць розташування пестицидів, а також за рахунок руйнування складів, де знаходяться старі залишки пестицидів, внаслідок чого препарати приходять в непридатний стан. Слід зазначити, що під час цієї інвентаризації було виявлено 14 місць несанкціонованого розміщення таких відходів. У зв’язку з приватизацією, ліквідацією господарств в 11 випадках такі склади залишились без власників і були передані відповідно до ст.12 Закону України “Про відходи” під егіду органів місцевого самоврядування.

Правда, громадськість не турбується в таких випадках про своє благополуччя. Вона турбується тільки тоді, коли, закриті в контейнери, пестициди розміщують на їх території. Та воно і так, бо якщо за тими контейнерами не має відповідальних осіб, то людей можна зрозуміти.

Переломний період у вирішенні цих питань наступив 19.11.02р., коли сесія обласної ради розглянула і затвердила проект “Програми по поводженню із забороненими і непридатними пестицидами на 2002-2004 рр.” Проектом передбачено створення єдиної державної структури по зберіганню затарених в контейнери пестицидів. Це державне підприємство матиме в своїх повноваженнях  продовжити роботу по збору таких відходів по цілій області, їх ідентифікацію, сортуванню по видах, затаренню, розміщенню в склади під охорону до вирішення їх подальшої утилізації на державному рівні. Але це не означає, що їх утилізація буде проводитись на місці новоствореного підприємства, де вони будуть зберігатись під відповідною охороною. В даний час в області проробляються варіанти місця розміщення такої структури.

Олена Чоловська