Заборонені і непридатні пестициди – це токсичні відходи

Заборонені і непридатні пестициди – це токсичні відходи

Законом України “Про Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами” заборонені і непридатні пестициди віднесені до категорії токсичних відходів. На виконання цього Закону Львівською обласною радою прийняте рішення № 96 від 19 листопада 2002 року “Про Регіональну програму заходів з безпечного поводження із забороненими і непридатними для використання в сільському господарстві пестицидами у Львівській області на 2002-2005 роки”.

Підставою для прийняття такої програми є реальний ризик для здоров’я людей та навколишнього середовища від накопичення непридатних пестицидів, яких в області згідно інвентаризації 2002 року, налічується 759,571 тонна.

На даний час ризики зростають в зв’язку з тим, що окремі господарства мають в наявності дану групу відходів і знаходяться в стані ліквідації тому не в змозі гарантувати надійне зберігання цих відходів.

Через відсутність власників згідно закону України “Про відходи” 12 сільських рад взяли на відповідальне зберігання понад 60 тонн таких відходів.

Щорічна інвентаризація виявляє нові не обліковані місця зберігання заборонених і непридатних пестицидів (за даними інвентаризації 2002 року таких місць було виявлено 15).

Контейнеризація яка була запроваджена у 1998 році спричинила нові проблеми: ненадійність самих контейнерів, неможливість їх звезення в одне місце через категоричні виступи громадськості в різних регіонах області, проблематичне знищення контейнерів після знешкодження заборонених і непридатних пестицидів.

Закони України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” та Закон України “Про відходи” передбачають, як юридичним так і фізичним особам, мати ліцензії на поводження з токсичними відходами, до яких належать заборонені і непридатні пестициди. У разі не дотримання вимог екологічні служби мають підстави адміністративного впливу до таких осіб.

Слід зазначити, що в області до проблеми заборонених і непридатних пестицидів мало залучені сільські громади та громадські організації. Проблема мало висвітлена у районній пресі та по місцевому радіомовленню. В зв’язку з чим якась частина пестицидів (дусти, протерміновані фунгіциди) можуть зберігатись в приватних осіб. І тільки господар чи господиня достеменно знає, що знаходиться в якомусь окремому закутку. Якщо господарі ще мають здоров’я, то вони продовжують використовувати на сільськогосподарських культурах не зареєстровані, давно протерміновані, а можливо і заборонені (дусти) пестициди. Хто їх перевірить? Продукція рослинництва, яка поступає на продовольчі ринки, практично не контролюється на наявність залишків пестицидів, от і є ризики для нашого з Вами здоров’я. Для популяризації знань про токсичність та шкоду заборонених і непридатних пестицидів органам місцевого самоврядування необхідно сформувати плани екологічних дій для сільських громад, які підлягають ризику впливу на здоров’я та довкілля від наявності вищезгаданих пестицидів на їх територіях. В області таких громад понад 180.

Для роботи з сільськими громадами необхідно залучати громадські екологічні організації, проводити конкурси по наданню грантової допомоги на інформаційно-просвітницьку роботу з вищезгаданих проблем за рахунок коштів з районних фондів охорони навколишнього природного середовища.