Проблема сьогодні, лихо – завтра

Проблема сьогодні, лихо – завтра

Мабуть, застосування пестицидів сьогодні нікого не здивує і ми так звикли до цього, що інколи перестаємо реагувати на їх присутність на продовольчих ринках, у магазинах, сільській пошті і т.д. Але наше байдуже відношення до цих фактів породжує байдужість і тих, хто безпосередньо використовує їх у полі, і тих, хто відповідає за їх використання і зберігання у складах.

Статистична звітність за 1995-1999 роки свідчить, що на підприємствах України щороку утворюється близько 100 мільйонів тонн токсичних відходів. З них до найбільш небезпечних за європейськими стандартами (І-ІІІ класи небезпеки) належить 2,5-3,5 мільйона тонн.

Кількість підприємств, на яких фіксуються токсичні відходи, перевищує 2500. Загальний обсяг накопичення токсичних відходів становить 4 мільярда тонн, а поточні витрати на їх видалення і зберігання – близько 120 мільйонів гривень у 1995 році і близько 361 мільйона гривень у 1998 році.

Окрему групу токсичних відходів становлять непридатні до використання та заборонені до застосування хімічні засоби захисту рослин. За даними офіційної статистики, кількість цих відходів, накопичених в Україні, становить близько 13,5 тис. тонн. Вони розміщені по всій території України, нерідко знаходяться і в непристосованих та випадкових приміщеннях, а подекуди просто неба. (Витяг із Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами).

За даними інвентаризації 2005 року у Львівській області накопичилось понад 700 тонн заборонених і непридатних до використання пестицидів, тоді як у 1997 році нараховувалась понад 400 тонн.

Ці токсичні відходи сьогодні несуть в собі небезпеку для довкілля, є постійним джерелом забруднення водойм, ґрунту, а в окремих випадках можуть бути використані на посівах сільськогосподарських культур, що може призвести до накопичення залишків заборонених пестицидів у продуктах рослинництва. Збільшилась кількість таких відходів за рахунок виявлення нових несанкціонованих, незареєстрованих місць їх розташування, а також за рахунок руйнування складів, де знаходились старі залишки. Слід зазначити, що під час цієї інвентаризації виявлено до 20 необлікованих місць розміщення, у 46 випадках, де такі відходи залишились без власників, їх було передано відповідно до ст.12 Закону України “Про відходи” під егіду органів місцевого самоврядування.

Переломний період у вирішенні цих питань, надіємось, наступив у 2005 році, коли сесія обласної ради затвердила проект “Про Регіональну Програму безпечного поводження із забороненими і непридатними для використання пестицидами у Львівській області на 2005-2010 роки”.

Відповідно до Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами Регіональна Програма передбачає залучати до вирішення цієї проблеми кошти обласного та державного фондів охорони навколишнього природного середовища (ОНПС), обласного та місцевих бюджетів, коштів підприємств.

Слід зазначити, що склади, які не охороняться, можуть бути в будь-який час розграбовані, а препарати змішані і залишені під відкритим небом. Такі препарати також будуть збільшувати кількість заборонених і непридатних пестицидів.

Олена Чоловська